Két Kézzel

Boho lakásdekor az utcáról

Nagyon szeretem a természetes anyagból készült tárgyakat, dekorációs elemeket a lakásban. Számomra ezek tovább növelik az otthonosság érzését. Gondolok például egy fonott kosárra, juta szőnyegre, pamut/len textíliákra vagy akár egy szép zöld szobanövényre. Bohóak és szépek, ugyanakkor számomra egy egyszerűbb világ emlékei is, amikor az emberek még maguk fonták/szőtték ezeket a tárgyakat és a természettel nagyobb összhangban éltek.

De most egy olyan természetes dekorációs elemről szeretnék írni, amit könnyen és akár ingyen is beszerezhetünk.
Pár éve megtetszettek a boho pampafű csokrok. Ültettem is a kertünkbe néhány tő ezüstös pampafüvet (Cortaderia selloana), aminek a virágzatából majd tudok ilyen csokrot készíteni. De több évbe telik, míg annyi virágot hoz, hogy egy látványosabb csokor összeállítható legyen belőle…

IMPOZÁNS CSOKOR AZ ÚTSZÉLRŐL

Azonban egy nyári séta alkalmával gyönyörű bugavirágzatokat vettem észre az útszélen. A nádtippannak (Calamagrostis sp.) -szemben a pampafűvel- több faja is honos Magyarországon, így sok helyen árkokban, útszélen is megtalálható.

Nádtippan az útszélen
FOTÓ: NICKY | KÉTKÉZZEL

Fajtától, időjárástól függően változhat, de kb. júniustól augusztusig nyílik a bugavirágzata. Tavaly már június elején tudtam csokrot készíteni a virágjából, idén -talán az előzőhöz képest csapadékosabb nyár miatt- csak augusztusban sikerült. Addig nem száradt ki/nyílt szét a virágzata annyira, hogy mutatós legyen. Így viszont szép őszi dekoráció lett belőle 🙂

Nádtippan csokor
FOTÓ: NICKY | KÉTKÉZZEL

KIS MÉRETŰ CSOKOR

Kis méretű csokrot akár a muhar viragzatából is készíthetünk. A muhar eredetileg takarmányféle, ami kiszabadult a termesztésből és erősen gyomosít, invazív. Általában júliusban jelenik meg és az útszéltől kezdve a frissen füvesített gyepen át szinte bárhol megtalálható. Ha a kertünkben üti fel a fejét, nem ajánlott megvárni a virágzását, mert sok magot érlel és a magvai 3-7 évig is csírázóképesek lehetnek. Azonban ha útszélen találkozunk vele, akár hasznosíthatjuk is.

Muhar az útszélen és a belőle készült csokor
FOTÓ: NICKY | KÉTKÉZZEL

Érdemes arra figyelni, hogy ha nem csak egy szezonra díszíti a lakást a csokor, akkor jó legalább évente lecserélni, nehogy porfogóvá váljon.

NÁDTIPPAN ÜLTETÉSE

Nagy lelkesedésemben nádtippant ültettem a kertbe is. Szárazság idején nem árt locsolni, mert többnyire a napos, ám nedvesebb talajú területeket kedveli. Amúgy szívós növény, talajban nem nagyon válogat. Nálunk szárazabb, homokos a talaj és eddig úgy tűnik, jól érzi magát a valamivel több mint 1 éve ültetett nádtippan. (Nyár végén kihúzkodtam/ástam pár kis gyökérnyit és elültettem a kertünkbe. Ültetés után pár hétig, illetve következő nyáron locsolgattam.)

A kertembe ültetett nádtippan
FOTÓ: NICKY | KÉTKÉZZEL

Ha ti is kedvet kapnátok az ültetéséhez, figyeljetek arra is, hogy van olyan honos fajtája (pl. siska nádtippan – Calamagrostis epigeios), ami kártékony. Ez a talajt erősen kiszárítja és elvonja a nedvességet más növénytől!


Te milyen természetes dekorelemekkel díszíted az otthonodat? Írd meg instán! 🙂