Az utcafronti és a jobb oldali kerítésünk is ~35-40 éves léckerítés volt, igencsak megértek a cserére/felújításra. Az oldalsót 2 éve már lecseréltük, idén sor került az utcafronti kerítés felújítására is. Ehhez az oldalkerítésből megmenthető keményfa léceket hasznosítottuk újra.

VÁLOGATÁS, MÉRETRE VÁGÁS

FAANYAG VILÁGOSÍTÁSA

FESTÉS LAZÚRRAL
A gyalulás miatt jelentősen világosabb lett a faanyag, eltűntek a régi festékmaradványok, ezért festéshez használhattam lazúrt a zománcfesték helyett.

A Sadolin Classic Aqua világostölgy vízbázisú vékonylazúrjára esett a választásom, mert:
- Kültéri
- Vízbázisú > Az ecset vízzel teljesen kimosható, többször használható.
- Nem büdös.
- Nem szükséges alapozó > Az első réteget -a gyalulás miatt- szinte teljesen beszívta a fa. A második réteg már egész jól fedett, de a harmadik volt az igazi. A dobozon is 3 réteget ajánlanak, ha nem alapozunk.
- Gyorsan szárad (dobozon 20 perc) > Valóban így volt.
- Hamar átfesthető (dobozon 2 óra) > A 80 kerítéslécből mindig ~20 lécet festettem egyszerre. Némelyik turnusban az első 2 réteg vagy 2-3. réteg között csak a száradási időt (20 percet) vártam meg. Így is jó lett az eredmény, de mind a 3 réteget egyszerre felvinni tényleg sok lett volna.
- Nem csöpögött a festék, nem folyt meg. Könnyen tudtam vele dolgozni. 🙂


Színben a 2. és a 3. réteg között már nem igazán volt különbség. A végeredmény valamivel élénkebb, sárgásabb szín lett, mint eredetileg szerettem volna, de így is illik az előkerthez. Viszont legközelebb -hasonló munkánál- lehet kipróbálom, hogy az első 2 réteget színtelen lazúrral kenem fel és az utolsó réteg lesz csak színes, ha akkor is tompább árnyalat lenne a cél.
Egyébként gyalulás után, illetve festésnél a különböző rétegek között finoman át is szokták csiszolni a felületet, hogy ne legyen ‘szőrös’ a végeredmény. Én ezt a lépést most teljesen kihagytam. Kerítés lévén nem tartottam fontosnak ráfordított idő /hasznosság szempontjából. Persze más lett volna a helyzet például egy kerti padnál vagy beltéri bútornál…