Két Kézzel

Kerítés felújítás II. – Vaskerítés festése

Az előző bejegyzésben a bontott faanyag megmunkálásáról, a kerítés fa részeinek az új életre keltéséről írtam. Most a kerítés fém keretének a felújításáról, valamint a kerítéslécek felrakásáról és a befejező műveletekről írok.

FÉM RÉSZEK CSISZOLÁSA, TISZTÍTÁSA

Első lépésként a rozsdás részeket távolítottuk el a keretről. Ezt a munkát a férjem kezdte a sarokcsiszolóval. Vett hozzá pár fém csiszolókorongot (ez általában a piros színű korong), és ezekkel dolgozott. Munka közben védőszemüveget és -kesztyűt is használt, elég nagy zajjal és porral is jár ez a munka.
Kerítés csiszolás előtt
FOTÓ: NICKY | KÉTKÉZZEL
Ezután drótkefével és egy erősebb spaklival folytattam a tisztítást főleg azokon a részeken, amiket a sarokcsiszoló nem ért el. Végül portalanítottam, megtisztítottam a felületet. 

VASKERÍTÉS FESTÉSE

Bár nagy híve vagyok a vízbázisú festékeknek, a vaskeret festéséhez most oldószeres  zománcfestéket (réz színű Hammerite kalapácslakk effekt zománcfesték) választottunk a következő szempontok miatt:
  • Elég a pergő rozsdát/pattogzó festéket eltávolítani. (Csiszoltuk, tisztítottuk ugyan a felületet, de azért nem lett fémtiszta. Főleg nem a csavartmintás betonvas elemek…)
  • Nem kell külön alapozni
  • ​Elég csak 2 rétegben felvinni, nagyon jól fed.
  • Gyorsan szárad (dobozon 2 óra) 
  • ​Szín 
Festés előtt és után
FOTÓ: NICKY | KÉTKÉZZEL

ECSET KIMOSÁSA?

Oldószeres festékeknél nekem sosem sikerül teljesen kimosni az ecsetet, hogy ne száradjon keményre következő festésig. Mivel most is több részletben festettem, így jóval több ecsetet használtam el, mint szerettem volna. 😔 Némiképp megoldás volt, hogy légmentesen műanyag zacskóba csomagoltam a festékes -még nem kimosott- ecsetet, így tudtam használni legközelebb is.
 
Azt nem szerettem volna, hogy az ecset az oldószerben ázzon a következő festésig, mert utána nem fedne rendesen a festék, amíg az ecsetből ki nem megy eléggé az oldószer. Ezeken a részeken az átfesthetőségi idő lejárta után -ennél a festéknél 6 óra- még egy újabb, 3. rétegre is szükség lett volna… Plusz úgy vettem észre, ez a festék amúgy is könnyebben cseppen, folyik meg -akár felületszáradás után is.

Összességében tetszik a végeredmény, jól fed, szép lett a színe. Gyorsan száradt és elvileg tartós is lesz. De legközelebb lehet, hogy inkább ehhez is vízbázisú festéket választok majd.

MEDDIG MARADJON NYITVA A KAPU FESTÉS UTÁN?

Ez nyilván függ a festék száradási idejétől is, de van néhány tippem a gyorsabb összezárás érdekében:
  • ​A vaskeretet is több részletben festettem. Kerítéselemenként haladtam és az egymással összezáródó elemeket sosem közvetlenül egymás után festettem.
  • ​Mindig az adott kerítéselem összezáródó részénél kezdtem a festést, így az száradhatott, amíg végigkentem a többi részét.
Ezzel elkerülhettük, hogy az összezáródó részek egyszerre száradjanak és az egyes elemek festése után azonnal be is tudtuk zárni a kerítést. Munka közben pedig ilyen sakktáblaszerű kerítésünk volt 🙂 :
Kerítés festés elemenként
FOTÓ: NICKY | KÉTKÉZZEL

LÉCEK FELRAKÁSA, BEFEJEZÉS

Amikor elkészültünk a lécek és a vaskeret festésével is, már csak az összerakás volt hátra. Ehhez még fúróra, csavarra és alátétre volt szükségünk. Ezt a műveletet megint a férjemmel ketten csináltuk. Itt a nehézség  az volt, hogy a vaskereten nem szabályosan helyezkedtek el a lyukak. Ezért én az egyik oldalról odafogtam a kerítéslécet a kerethez, míg a férjem a másik oldalról kifúrta és csavaroztuk is be. Így nem kellett méricskélni, hogy hol kell lyukat fúrni a fába. 👍

Felújított kerítés
FOTÓ: NICKY | KÉTKÉZZEL

Persze az elkészült kerítésre még felkerült a szintén felújított postaláda, utcanév- és házszámtábla, valamint a közműjelző tábla is. Utóbbinál fontos, hogy ugyanoda kerüljön vissza, ahonnan levettük! A nálunk kihelyezett közműtábla már elég régi és megviselt volt, de szerencsére súrolószerrel (és spaklival óvatosan kapargatva) el tudtam róla távolítani a rozsdát és a régi festékmaradványokat is.

Közműjelző tábla
FOTÓ: NICKY | KÉTKÉZZEL